Rak krtani

Rak krtani (gardła nowotwór) przyczyn, objawów, diagnostyki i leczenia

Rak krtani, gardła () – jest poważną chorobą, która charakteryzuje się rozwój nowotwory złośliwe tkanek tworzących gardła (krtani). Głównymi czynnikami, które zwiększają postać raka gardła jest palenie, wiek powyżej 60 lat, nadużywanie alkoholu, ale choroba może wystąpić u osób, które nigdy nie paliły i nie spożywali alkohol. Główne objawy raka gardła są: chrypka, długo suchy kaszel, uczucie guzek w gardle, dławiąc podczas jedzenia, itp.
Diagnoza raka gardła na podstawie takich metod badawczych jak laryngoskopii (badanie jamy krtani ze specjalnych narzędzi), tomografia komputerowa (i biopsji Obszar badania guza pod mikroskopem).
Leczenie raka gardła zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także leczenie operacyjne, radioterapię nowotworów (radioterapia) i chemioterapii.


Co to ​​jest krtań?
Krtani oznacza jedną z części górnych dróg oddechowych, który znajduje się w górnej części czołowej oraz szyjkę łączącą tchawicy i przełyku. U mężczyzn krtań jest bardziej rozwinięta niż u kobiet i stoi w przedniej części szyi, w formie jabłko Adama.

W środkowej części krtani znajduje się fałdów głosowych, które pozwalają osobie mówi. Ponadto, krtani jest istotną funkcją układu oddechowego człowieka ochronę przed wnikaniem żywności podczas połykania. Ta funkcja jest przez chrząstki, która nazywa się nagłośni i zamyka wejście do krtani w czasie, gdy człowiek spożywa żywność lub wodę.

Przyczyny raka krtani (krtań)

Przyczyny raka krtani, nie jest w pełni zrozumiałe, ale znane są głównymi czynnikami ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania:

1.Kurenie jest najczęstszym i istotnym czynnikiem ryzyka dla raka gardła. Im większa długość palacza, tym większe ryzyko rozwoju raka w jego krtani i innych narządów (np., rak wargi dolnej, rak płuca, itp.)
2.Muzhchiny dostać raka krtani częściej niż kobiety.
3.Vozrast również odgrywa rolę w rozwoju raka gardła – ryzyko choroby jest większa u osób powyżej 60 roku życia.
4.Zloupotreblenie alkoholu zwiększa ryzyko raka gardła, zwłaszcza w połączeniu z paleniem tytoniu.
5.Rak gardła często występuje u ludzi, których zawód jest związany z produkcją azbestu, niklu, kwas siarkowy, itp.
6.Risk raka gardła jest znacznie wyższe u osób, które mają (lub wcześniej) raka szyi i głowy.

Główne rodzaje raka krtani (krtań)

W zależności od wielkości, krtani, który rozwinął się guz, odróżnić raka górnej (nadskladochnogo – powyżej strun głosowych) krtani, raka części środkowej krtani (strun głosowych w dziedzinie), oraz raka dolnej części krtani (podskladochnogo – pod strun głosowych).

Najczęstszą postacią raka gardła jest rak płaskonabłonkowy krtani. Ten rodzaj raka występuje częściej u palaczy.

Objawy raka gardła (krtani)

Objawy raka gardła zależy od krtani, w którym znajduje się guz.
Dostępne są następujące główne objawy i oznaki goli na raka:

1.Osiplost lub inne zmiany głosu pojawiają wczesnego raka fałdów głosowych, ale są późno objawem raka, który znajduje się powyżej lub poniżej fałdów głosowych. Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem, który będzie znaleźć przyczynę tego objawu.
Lump 2.Oschuschenie w gardle, uczucie ciała obcego utknął w gardle.
3.Poperhivanie podczas jedzenia, zaburzenia połykania, która rozwija się w wyniku zakłóceń w nagłośni, które normalnie nie pozwala żywności w drogach oddechowych.
4.Suhoy kaszel, które utrzymuje się przez dłuższy czas i nie nadaje się do leczenia konwencjonalnego
Oddychania 5.Zatrudnenie rozwija się, gdy guz rośnie w światła krtani i zakłóca normalnego przepływu powietrza do płuc.
6.Boli w uchu.
Waga 7.Snizhenie, brak apetytu itp.


Diagnoza raka gardła

Gdy powyższe objawy raka krtani, które trwają dłużej niż 2-3 tygodni, powinieneś zobaczyć laryngolog lekarz (lekarz ENT), który przepisze niezbędne badania i ustalić właściwą diagnozę.

Diagnoza raka krtani w oparciu o następujące metody badawcze:

1.Laringoskopiya – metoda badania krtani za pomocą specjalnego narzędzia, lustro (pośredni laryngoskopia) lub za pomocą przyrządu optycznego laryngoskop (bezpośredni laryngoskopia). Laryngoskopia pozwala lekarzowi zobaczyć jamy krtani, strun głosowych i wykrycie wzrostu nowotworu w świetle narządu. Laryngoskopu rurę z lekkim kamerą na końcu, który znajduje się w krtani przez usta. Podczas laryngoskopii zwykle prowadzi płot tkanki (biopsja) krtani okolicy podejrzanych do dalszych badań je pod mikroskopem.
2.Biopsiya podejrzane obszarze krtani jest najskuteczniejszą metodą diagnozowania raka gardła. Z pomocą biopsji nie może ustalić dokładną diagnozę raka krtani, ale również w celu ustalenia jego typu histologicznego, co jest bardzo ważne dla dalszego leczenia tej choroby.
3.Kompyuternaya tomografia pozwala lekarzowi dowiedzieć się wielkość guza w gardle, jak również zakres procesu raka na otaczających tkanek szyjki.

Jeśli wynik badania ujawniły raka krtani, mianowany przez dodatkowych badań weryfikujących stadium raka.

Etapy raka krtani (krtań)

W zależności od stopnia raka rozprzestrzenił się otaczającą tkankę, wyróżnić cztery etapy raka krtani.

Etap 0 („raka in situ”)
Etap 0 raka krtani oznacza, że ​​nowotwór jest bardzo mała i nie rozciąga się poza błoną śluzową, która obejmuje krtań od wewnątrz. Rak stopni 0 krtani występuje bardzo rzadko, a bezobjawowe.
Przy odpowiednim leczeniu raka gardła (krtani) stadium 0 przeżycia po 5 latach wynosi 96-100%.

Etap 1
Krok 1 (stopień) z raka gardła (krtani) oznacza, że ​​guz kiełkujących poza błony śluzowej krtani, ale nie rozprzestrzenił się do otaczających tkanek, węzłów chłonnych i innych narządów. W raka gardła 1 stopnia fałdów głosowych może jeszcze wibrować i generować dźwięki.
Przy odpowiednim leczeniu raka krtani (krtań) stadium 1 przeżycie w 5 lat wynosi około 80%.

Etap 2
Etap 2 (stopień) z raka gardła (krtani) oznacza, że ​​nowotwór rozprzestrzenił się do sąsiedniego działu krtani (np. obrzęk krtani podskladochnogo rozprzestrzenił się fałdów głosowych krtani). W wyniku przerwania fałdów głosowych pojawiają się ochrypły głos i głośny oddech.
Przy odpowiednim leczeniu raka gardła (krtani) 2 przeżycia sceny na 5 lat wynosi około 70%.

Etap 3
Etap 3 (stopień) z raka gardła (krtani) oznacza, że ​​guz wyrosły wszystkie ściany krtani i doprowadziło do naruszenia mobilności co najmniej jednego głosu owczarni. W przypadku raka gardła jest 3 chrypka stopni lub głos jest słyszalny.
Przy odpowiednim leczeniu raka krtani (krtań) 3 etapy przetrwania na 5 lat wynosi 50-60%.

Etap 4
Etap 4 (stopień) z raka gardła (krtani) oznacza, że ​​nowotwór rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych lub innych narządów (przerzuty).
Przy odpowiednim leczeniu raka krtani (krtań) 3 etapach przetrwania na 5 lat wynosi około 25%.

Leczenie raka krtani (krtań)

Leczenie raka gardła (krtani) zależy od stopnia zaawansowania choroby, ogólnego stanu osoby i wymaga leczenia chirurgicznego (operacja), radioterapię (Napromienianie guza) i leczenia uzależnienia od narkotyków (chemioterapia).

Leczenie chirurgiczne raka gardła (krtani) jest operacją, w którym guz usunięto, część krtani, gdzie znajduje się guz, albo na całej krtani. Istnieje kilka rodzajów operacji raka krtani: wybór operacji zależy od stadium raka, rozmiaru i wielkości guza. Razem (brutto) laryngektomii – to operacja, podczas którego usuwa się całą krtań. Częściowe (częściowe) krtani jest działanie, w którym usuwa się tylko część krtani, w którym znajduje się guz. Kordektomiya – to operacja podczas której usunięto jedną lub obie struny głosowe.


Umiejętność mówienia po usunięciu fałdów głosowych

Zwykle osoby mowy zapewnia wibracje przepływu wokalnego sznury powietrza pochodzącego z płuc. Po usunięciu strun głosowych normalny mowy staje się niemożliwe. Istnieją 3 główne sposoby na przywrócenie mowy po usunięciu fałdów głosowych: mowy przełykowej i tchawiczo-przełykowego elektrogortan przetoki. Wszystkie te metody korzystania z gardła, podniebienia, język, zęby i wargi wykonania drgań są przekształcane w słowa.

Esophageal mowy – jest to specjalna technika, która polega na szkolenie ludzi, aby dźwięki z pomocą przełyku. Dowiedzieć się technika ta ma trudności, ale nie wymaga dodatkowych etapów i urządzeń.
Elektrogortan – jest to specjalne urządzenie, które wytwarza dźwięków mowy przy zastosowaniu urządzenia do przedniej części szyi. Elektrogortan produkuje mechaniczne, sztuczne dźwięki.

Tchawiczo przetoki – specjalny zawór, który jest zainstalowany operacją (podczas działania) między tchawicą a przełykiem. Zawór ten jest wprawiany w drgania powietrze podczas wydechu, tworząc dźwięki.

W niektórych przypadkach, w trakcie pracy, lekarz określa tracheostomię – dodatkowy punkt na przedniej części szyi, przez które powietrze wpływa do płuc. Stoma instalowane tymczasowo (na okres rekonwalescencji po zabiegu), lub na całe życie.

Radioterapia i chemioterapia

Radioterapia jest jedną z metod leczenia raka gardła, krtani () i jest stosowane jako samodzielne leczenie lub w połączeniu z leczeniem chirurgicznym lub leczenia uzależnienia od narkotyków. Radioterapia jest Napromienianie guza z promieniowaniem rentgenowskim, który zabija komórki nowotworowe. Typowo, radioterapii raka gardła (krtani) trwa od 5 do 8 tygodni.

Gardła chemioterapią raka obejmuje otrzymanie jednego lub więcej leków, które zabijają komórki raka lub zapobiegania ich podział. Chemioterapia jest zwykle stosowany w połączeniu z innymi metodami leczenia (chirurgicznego lub radioterapii).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s