Rak krtani (krtań)

Rak jest chorobą, w której występuje guz złośliwy utworzone przez komórki tkanki nabłonkowej krtani

Rak gardła jest około 3% wszystkich nowotworów człowieka. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 40-60 lat, a ponad połowa z nich to nałogowi palacze. Krtani jest jednym z działów górnych dróg oddechowych, który znajduje się w przedniej części szyi. To ciało łączy gardła i tchawicy. Mężczyźni mają bardziej rozwiniętą krtań, która działa na ich szyjach jak jabłko Adama. W środkowej części krtani są struny głosowe, które pozwalają osobą porozmawiać. Ponadto, nasz krtani chroni przed przedostaniem się do dróg oddechowych pokarm podczas połykania – ten zapewnia funkcję ochronną nagłośni, zamykając wejście do gardła podczas połykania. Obrzęk może wystąpić w różnych częściach krtani: w nadskladochnoy (powyżej strun głosowych), w środkowej części krtani (w regionie strun głosowych) i podskladochnoy dolnej (poniżej fałdów głosowych). Najczęstszym i wczesnym przerzutowego raka jest krtań nadskladochnogo. Rak strun głosowych i jest mniej powszechne niż złośliwego charakteru. Rak podskladochnogo dział jest bardzo rzadko (tylko 3% przypadków), ale rozwija się w warstwie, a zatem podśluzówkowej rozpoznano późno, a więc ma złe rokowanie. Komórki nowotworowe są w stanie zaatakować otaczające tkanki i organy kolejnego trafienia.

Przyczyny raka gardła, podobnie jak wielu innych nowotworów, nie jest w pełni zrozumiałe, ale określa podstawowe czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Uważa się, że choroba jest najbardziej prowokacyjne czynnikiem jest palenie, już u palaczy, tym większe ryzyko rozwoju raka gardła i innych odpowiednich podmiotów (na przykład, rak wargi dolnej lub rak płuc). Mężczyźni i wiek powyżej 50 lat jest zagrożonych. Palenie, w połączeniu z systematycznym spożywaniem alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę zagrażającą życiu. Posiada profesjonalny czynnik: rak gardła jest często chorzy ludzie, których praca wiąże się z produkcji niektórych chemikaliów (kwas siarkowy, benzen, azbest, żywic fenolowych, nikiel), substancji rakotwórczych i toksycznych, a także osób pracujących w warunkach dużego zapylenia i wysokiej temperatury. Zagrożone są również ludzie kiedykolwiek przeszły operację na gardle, a także o (lub miał wcześniej), przewlekłe choroby zapalne gardła (krtani, torbiele komór brodawczakom, różne infekcje błon śluzowych gardła).

Etapy raka krtani (gardła)

W zależności od stopnia procesu raka w otaczającej tkance zapewniając etap 4. Etap „carcinoma in situ” (etap 0) – guz jest bardzo małe, nie wykracza poza śluzowej obejmujący krtań od wewnątrz. Rak krtani stopniu zerowym nie przejawiać się i występuje bardzo rzadko.

Etap I – guz nacieka poza błon śluzowych gardła, ale nie rozprzestrzenił się na sąsiednie tkanki i węzłów chłonnych. Fałdów głosowych wibrować i generować pełny dźwięk.

Etap II – spready nowotworowe do sąsiednich departamentów krtani (np. nadskladochnogo wydział przenosi się do strun głosowych). Z właściwego leczenia, rokowanie jest korzystne.

Etap III – guz nacieka przez ścianę krtani i niezgodny mobilności strun głosowych, w wyniku częściowej lub całkowitej utraty głosu. Operacja awaryjna może nieznacznie poprawić rokowanie.

Etap IV – spready nowotworowe do węzłów chłonnych i przerzuty do odległych narządów. Rokowanie jest bardzo słaba.

Objawy

Obraz kliniczny zależy od kolejności, w której dział rozwija nowotwór krtani. We wczesnym stadium raka krtani wtórnym, gdzie strun głosowych, pierwsze objawy to chrypka i głos żadnych zmian do czasu jego całkowitej utraty. Ponadto, chrypka jest objawem późnym stadium raka lub części podskladochnogo nadskladochnogo krtani. Dlatego też, jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Innym ważnym objawem raka krtani jest uczucie guzek w gardle lub organ obcego – uczucie jest zwykle gorsza podczas posiłków, połykania wody. Naruszenie połykania funkcji występuje, jeśli guz wpływa nagłośni: po pierwsze, ból, w samym uchu podczas żucia w chorym, a następnie istnieje stałe uczucie ciała obcego w gardle. Ze względu na ból człowiek zaczyna jeść mniej, co prowadzi do utraty wagi i wydzielania pacjenta. Według procesu zapalnego guza łączy sąsiednie tkanki, a rozkład tych tkanek przyczynia się do żywności wprowadzanej do tchawicy. Długotrwały suchy kaszel nie reaguje na leczenie, zwiększenie węzłów chłonnych szyjnych, upośledzenie czasami ból zęba i słuchu, a także krew w ślinie i wydzielinie z nosa (dowodem upadku guza) – wszystko to jest niepokojące sygnały obecność choroby nowotworowej. Jeśli masy guza wypełniania przestrzeni wewnętrznej krtani pacjenta trudności w oddychaniu, duszność występuje, brak tlenu w płucach.

Diagnostyka

Objawy raka gardła występują dość wcześnie, ale pacjent jest często złą diagnozę: ból gardła i chrypka związana z bólem gardła, krtani i gardła, tak, że nie ma prawidłowego leczenia i tracić cenny czas. Dlatego też, jeśli kaszel lub gardła problemów nie można wyleczyć w ciągu dwóch tygodni, należy zacząć podejrzewać i diagnozowania raka krtani. Aby to zrobić, należy skorzystać z trzech podstawowych metod. Pierwszy z nich – Laryngoskopia – pozwala lekarzowi dokładnie zbadać jamę krtani i strun głosowych, i w większości przypadków do wyrywania raka. Laryngoskop jest rurka ze światłem i kamerą na końcu, które wprowadza się przez usta pacjenta i zbadać krtań. Zazwyczaj podczas laryngoskopii jest wybrany tkanki podejrzanej tkanki plasterek obszar (biopsja) w celu dalszego zbadania komórki pod mikroskopem. Biopsja podejrzanych obszarze jest najbardziej skuteczną metodą diagnozowania raka. Biopsja pozwala nie tylko do ustalenia obecności raka krtani, a także do identyfikacji typu histologicznego komórek nowotworowych, co jest bardzo ważne dla dalszego leczenia pacjenta. Najbardziej optymalnym sposobem na bieżąco badania w celu określenia wielkości guza oraz zakresu destrukcyjnej procesie otaczających tkanek szyjki, to komputer (czasami rezonans magnetyczny) obrazowania.

Leczenie

Leczenie raka gardła zabiegu przeprowadzono przy użyciu metod i radioterapia. Chirurgiczne usunięcie nowotworu jest najbardziej skuteczne w leczeniu raka gardła na wszystkich etapach. Chemioterapia jest leczenie raka gardła wykazuje niską wydajność, jak i niezależnie od rodzaju obróbki jest używane.

Dla małych nowotworów we wczesnych stadiach choroby (I – etap II), chirurgiczne usunięcie jest połączone z radioterapią przeznaczonych do znacznego zmniejszenia wielkości guzów i powolne tempo jego wzrostu. Skuteczność leczenia jest znacznie lepsze, jeśli pacjent przed obróbką w stanie całkowicie rzucić palenie. Jednakże, radioterapia jest przeciwwskazane, jeśli guz urósł do przełyku lub naczyń krwionośnych, gdy istnieje silne regionalnych i odległych przerzutów, albo jeśli zdiagnozowano perihondrita chrząstki krtani (zapalenie chrząstki).

Jeśli choroba jest wyzwalany (III-IV etap), a następnie przeprowadzić wstępną radioterapia, które poprzedza późniejsze działanie. W pełni oświetlony przez całą szyję. Miesiąc później, operacja, która usuwa całą krtani (laryngektomii) lub poszczególnych jego części (hordektomiya – usunięcie strun głosowych, epiglottic laryngektomii – usunięcie nagłośni, tarczycy – usunięcie chorej tarczycy itp.). Podczas tej operacji, również usuwa się następnego przerzutów.

Strumień powietrza opuszcza światło przechodzi przez struny głosowe i powoduje ich drgania. To zapewnia nam normalnej mowy – możemy zrobić dźwięki. Oczywiście, po usunięciu wokalu osoby sznury traci zdolność mówienia normalnie. Aby przywrócić funkcje mowy w takiej sytuacji, istnieją trzy sposoby: przełyku mowy, przetoka tchawiczo lub elektrogortan. Esophageal mowy – to jest ludzka zdolność do dźwięków z przełyku. Ta technika jest całkiem możliwe, aby nauczyć się języka – systematyczne długoterminowe badania są potrzebne, z dodatkowymi urządzeniami i chirurgii nie jest wymagane. Tchawiczo przetoki – dodatkowy zawór, który zainstalowany jest między tchawicą a przełykiem w czasie operacji. Podczas inhalacji, zawór zaczyna się chwiać i stanowi dźwięki. Elektrogortan to urządzenie, które sprawia, że ​​sztuczne dźwięki – należy je umieścić w zaproszeniu do przedniej części szyi.

Profilaktyka

Aby chronić się przed rakiem gardła rzucić palenie. Dym tytoniowy zawiera wiele substancji rakotwórczych, mutagennych, toksycznych substancji, które podrażniają błony śluzowe jamy ustnej, gardła, nosa i płuc. Powoduje to, że uszkodzenia komórek śluzówki i powstawaniu guzów. Łącząc dym tytoniowy zwiększa ryzyko guza dwa razy.

Ludzie, których działalność zawodowa Kontakt wdychania pyłu węglowego i azbestu, formaldehydowych i inne toksyczne substancje muszą stosować środki ochrony osobistej (maski, maski, itp.). Ze względu należy zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej. W przypadku długotrwałego, kaszel opornego nie samoleczenia, ale musi szybko zwrócić się do lekarza laryngologa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s