Rak gradła diagnozowanie

Laryngoskopia

Laryngoskopia służy do kontroli krtani ze specjalną lustro lub laryngoskop. Laryngoskopia może odkryć i zbadać rosnącego guza, badania fałdów głosowych i jamy gardła. Laryngoskopu rury, której jeden koniec jest wyposażony w kamerę wideo. Wraz z objazdu krtani podczas laryngoskopii zwykle prowadzi tkanki do badania histologicznego płot – biopsję.

Biopsja

Biopsja jest najdokładniejszą metodą badań i pozwala na sto procent dokładnej diagnozy. Z pomocą biopsji może określić nie tylko samo istnienie raka gardła, ale jego typ histologiczny. Informacja ta jest niezbędna do effektivnoto leczenia choroby.

Techniki obrazowania

Tomografia komputerowa (CT), ultrasonografia (US), pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), rezonans magnetyczny (MRI).

Metody te pozwalają na uzyskanie informacji diagnostycznych o wielkości guza, stan tkanek przylegających i oszacować rozmiar węzłów chłonnych.

Jeżeli wyniki badania, określenia pacjenta z rakiem w gardle, a następnie przypisany dodatkowe procedury diagnostyczne do identyfikacji stadium raka.

Rak jest podzielone na etapy, w zależności od rozprzestrzenienia się procesu chorobowego w narządów i tkanek otaczających.

Stadium raka gardła Przebieg choroby i rokowanie
Etap 0. Rak w citu. „Rak na miejscu” Rak na tym etapie nie ma żadnych objawów, więc rzadko wykrywane. Edukacja jest małych rozmiarów, nie wykracza poza śluzówki zajętego narządu. Pięcioletnie przeżycia wynosi 96-100%, pod warunkiem, że wykrycie raka na tym etapie i traktowane szybko.
Etap 1 Guz wystaje poza śluzowej krtani. Nie są przekazywane do innych tkanek i narządów i węzłów chłonnych.
Etap 2 Rak rozprzestrzenia się do jednej z części krtani i całkowicie mieści się go. Poza miejscem lokalizacji wychodzi. Strun głosowych zachować ich mobilność. Na tym etapie zapobiega przerzuty raka, lub zależy od pojedynczych pozytywnych węzłów chłonnych.
Etap 3 Guz staje się duże rozmiary i zaczyna się w pobliżu uszkodzenia tkanek i narządów. Edukacja stanowi lokalne przerzuty – pojedyncze lub mnogie. Struny głosowe tracą mobilność. Są skargi chrypka lub całkowita utrata głosu.
Etap 4 Obszerne guz że wpływ na sąsiadujące tkanki. Guz osiąga takie rozmiary, że może obejmować dużą część krtani. Rak rozwija się w innych narządach. W badaniu z przerzutami do węzłów chłonnych szyjnych stwierdzono w bezruchu. Czwarty etap procesu raka również guz o dowolnej wielkości, ale w połączeniu z przerzutów do odległych narządów.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s