Pierwsze oznaki diagnostyki i leczenia raka gardła

Rak gardła nazywa jakąkolwiek nowotwór złośliwy, który jest w krtani i gardła. Choroba dotyka około 10.000 osób i zabija około 4000 osób rocznie. Rak gardła znajduje się w pierwszej dwudziestce nowotworów najczęściej. Warto zauważyć tendencja do zmniejszenia rozwoju choroby, z powodu, coraz więcej osób palących.

Przyczyny raka gardła nie są dokładnie znane, ale naukowcy zidentyfikowali główne czynniki ryzyka. Są to: palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, wirus brodawczaka ludzkiego, choroby zakaźne jamy ustnej, zanieczyszczenie środowiska.

Pierwsze objawy raka gardła wyglądają jak zwykłe objawy przeziębienia, co choroba trudna do zdiagnozowania w początkowej fazie. Najczęstsze objawy to przejawia się w zwykłym, nowotwory krtani ból w szyi, trudności w połykaniu i zmiany głosu. Wiele osób błędnie oskarżył te objawy infekcji wirusowej lub reakcji alergicznej. Wraz z pojawieniem się takich objawów, należy udać się do lekarza, nie czekając na pojawienie się jawnych objawów. We wczesnych stadiach raka może pojawić małe białe plamy lub wrzody w gardle, ale w 80% przypadków w pierwszym etapie choroby jest bezobjawowy.

Jawne objawy raka gardła:

  • cięcia ból w gardle;
  • przewlekły kaszel;
  • utrata masy ciała;
  • obrzęk szyi;
  • Earache.

Obecność jawnych objawów nie można zdiagnozować raka gardła, więc lekarz powinien przypisać wiele badań i testów diagnostycznych. Najdokładniejsza ze wszystkich testów diagnostycznych jest biopsja. Za pomocą specjalnego lekarza igły ma małą próbkę tkanki nowotworowej, a następnie wysyła do laboratorium medycznego w celu identyfikacji komórek nowotworowych. To jest tylko test, który można dokładnie określić nowotwór złośliwy. Wszystkie inne badania diagnostyczne może określić rozmiar i dokładnej lokalizacji nowotworu. Po zdiagnozowaniu raka muszą być tomografii komputerowej, która może być używana do trójwymiarowego obrazu nowotworu.

первые признаки рака горла

Rak gardła jest trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet, a zazwyczaj nie występuje przed 50 lat

Leczenie

Do wyboru leczenia jest konieczne w celu określenia stopnia zaawansowania raka. Lekarze określenia stopnia zaawansowania raka gardła, w zależności od wielkości guza, ruchliwości strun głosowych, i obecność przerzutów. Wczesne stadia raka gardła, zazwyczaj charakteryzują się obecnością małych guzów bez przerzutów w pierwszym etapie i w obecności komórek nowotworowych w węzłach chłonnych w drugim etapie. III i IV stadium raka krtani charakteryzuje się guz, który rozprzestrzenił się w pobliżu tkanki węzłów chłonnych, lub innymi częściami ciała.

Istnieją trzy główne rodzaje leczenia raka gardła: chirurgia, chemioterapia i radioterapia. Ostatnio, szerokie zastosowanie docelowa (docelowy) terapii, eksperymentalny sposób leczenia, ale jest jeszcze wykazujące pozytywne wyniki. Obecnie Erbitux jest najbardziej popularnym środkiem stosowane przez onkologów w leczeniu raka krtani. Lek hamuje wzrost komórek nowotworowych, podawanych dożylnie raz w tygodniu pod nadzorem onkologa. Efekty uboczne mogą obejmować wysypkę, gorączkę, ból głowy, wymioty i biegunka, ale przepływ jest znacznie łatwiejsze i szybsze, niż przy użyciu standardowych środków stosowanych w chemioterapii. Pacjenci z wczesnym stadium raka gardła jest zalecana być traktowane z chirurgii lub radioterapii. Pacjenci, u których przerzuty są identyfikowane, zalecamy połączenie zabiegów, takich jak radioterapia w połączeniu z chemioterapią.

Leczenie raka gardła może również powodować problemy z mową. Po zabiegu, może nauczyć się mówić ponownie. To wymaga praktyki i cierpliwości, ale zajęcia z logopedą, aby rozpocząć jak najszybciej. Po leczeniu, trzeba przejść przez kilka testów (zazwyczaj występują raz na dwa miesiące w pierwszym roku rehabilitacji). Kontrole mogą obejmować badanie fizykalne, badania krwi, prześwietlenia i skanowania CT krtani.

Odżywianie

W trakcie leczenia, szczególną uwagę należy zwrócić na żywieniu. Problemy pojawiają się właśnie z procesu absorpcji żywności, a nie racje. Każdy rodzaj leczenia krtani towarzyszyć nudności, wymioty, suchość w ustach, co zwykle prowadzi do utraty apetytu i witalności. Najbardziej prawdopodobne, że prawie niemożliwe do przełknięcia. Na przykład, po zabiegu chirurgicznym lub radioterapii podczas gardła, większość pacjentów może być zasilany tylko z sondą. Sonda jest specjalnym elastycznym przewodem, który jest wstawiony do żołądka. Ciekły zamiennik posiłku stopniowo wylano do specjalnego lejka.

Ponieważ rak gardła trudny do wykrycia we wczesnym stadium, leczenie staje się mniej skuteczne, a w związku z tym, że choroba może powrócić ponownie. Całkowite zaprzestanie palenia tytoniu, a regularne badania profilaktyczne mogą zapobiec nawrotom choroby.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s