Rak gardła rehabilitacja

Jeśli mieli niektóre lub wszystkie Państwa usunięte krtani (laryngektomii), to jest prawdopodobne, że będziesz musiał spędzić jeden lub dwa dni na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM), aż twoje ciało odzyskuje od skutków zabiegu.

Nie będzie w stanie jeść, aż gardło uzdrowił, co dla większości ludzi jest między 7 i 14 dni. W tym czasie trzeba być karmione z rury, który jest umieszczony w dół nosa i do żołądka. Jednakże, w niewielkiej liczbie ludzi, odzyskiwania może trwać kilka miesięcy.

Jeśli masz już wszystkie swoje usunięte krtani, nie będzie w stanie mówić normalnie, bo już nie będziesz mieć żadnych strun głosowych (tkanka, która jest używana do generowania dźwięku). Wiele technik można powtórzyć funkcje swoich strun głosowych (patrz poniżej), choć mogą trwać kilka tygodni lub miesięcy, aby dowiedzieć się.

Dlatego jest prawdopodobne, że trzeba korzystać z alternatywnych metod komunikacji w ciągu kilku pierwszych tygodni lub miesięcy po zabiegu. Na przykład, za pomocą długopisu i czytania papieru lub wargi. Może to być frustrujące i utrata zdolności, że już wcześniej za pewnik może być trudne do sprostania.

Przygotuj się na ludzi, którzy nie wiedzą, reagując na Ciebie w sposób nieprzewidywalny i czasami denerwujące. Na przykład, wiele osób, które miały laryngektomii donoszą, że czasami ludzie zakładają, że są głusi lub mają trudności w uczeniu się z powodu niezdolności do mówienia.
Emocjonalny wpływ

Emocjonalny wpływ życia z laryngektomii może być znaczna. Wiele osób przeżywa zgłosić rodzaju roller-coaster efektu.

Na przykład, może czuć się w dół, gdy zdiagnozowano raka krtani, a potem czuje się po nowotwór został usunięty, to czuję się znowu jak spróbować pogodzić się z praktycznymi aspektami życia z laryngektomii. Ten rodzaj emocjonalnego może czasami powodować zakłócenia uczucia depresji . Możesz być przygnębiony, jeżeli:

masz czułem się bardzo w dół w ciągu ostatniego miesiąca
już nie cieszyć się robić rzeczy, które lubisz

Skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania porady, czy myślisz, że możesz być w depresji. Istnieje szereg skutecznych metod leczenia depresji, takich jak leki przeciwdepresyjne leki i rozmawia terapii, takich jak behawioralnej .

National Association of Clubs Laryngectomee (NALC) jest kolejnym dobrym źródłem informacji dla osób, które starają się pogodzić z życiem z laryngektomii. NALC jest pacjent grupa wsparcia, która zapewnia wsparcie i porady na temat wszystkich aspektów życia z laryngektomii.
Stoma care

Jeśli masz już wszystkie swoje usunięte krtani (całkowita laryngektomii) chirurg będzie musiał utworzyć stałą dziurę w gardle, przez które będzie można oddychać (stomia). W ciągu pierwszych kilku miesięcy po zabiegu, to jest prawdopodobne, że stomii będzie produkować dużo śluzu, szczególnie jeśli miałeś radioterapii.

Nadmierne wydzielanie śluzu może powodować trudności z oddychaniem, więc rura może być dołączony do stomii, które pomogą Ci łatwiej oddychać. Gdy wytwarzanie śluzu osiadł rury mogą być usunięte.

Ważne jest, aby oczyścić stomii co najmniej raz dziennie, w przeciwnym razie może stać się kruchy i może stać się podatne na infekcje. Można to zrobić za pomocą wacikiem i świeżo przegotowanej wody, która jest następnie chłodzona.

Alternatywnie, nosa uszu i gardła (ENT) wydział miejscowym szpitalu będzie w stanie dać czyszczących. Pielęgniarka ENT będą mogli szkolić się w jak zachować stomii czystości. Twój dział ENT ma również filtry, które pomogą utrzymać stomii wilgotne, wolne od zarazków.

Ważne jest, aby pamiętać, że trzeba będzie pokryć stomii chusteczką podczas kaszlu lub kichania, a nie zakrywanie ust lub nosa. To dlatego, śluzu lub śliny wyjdzie z stomii.
Vocal przywrócenie

Jeśli krtani został całkowicie usunięty jako część leczenia raka krtani, trzeba dodatkowego leczenia w celu przywrócenia głosu. To dlatego, że nie będziesz już mieć żadnych strun głosowych, więc nie będzie w stanie produkować dźwięk w sposób normalny.

Przed swoim laryngektomii, można spotkać logopeda (SLT), aby omówić sposoby leczenia, w celu przywrócenia głosu. SLT jest profesjonalną opiekę zdrowotną, która specjalizuje się w pomaganiu ludziom, którzy mają trudności mówienia i używania języka.

Istnieje kilka różnych opcji leczenia, które zostały krótko opisane poniżej.
Proteza głosowa

Proteza głosowa jest sztuczna zastawka, które mogą być wszczepiane do szyi, kiedy masz laryngektomii. Jeśli chcesz porozmawiać, to pokrycie stomii i oddychać przez zawór.

Zawór wytwarza hałas, który można wykorzystać, aby słowa, przesuwając usta i usta w zwykły sposób. Głos, który jest wytwarzany przez zawór brzmi naturalnie, chociaż może być niższa tonie niż poprzedniego głosu.
Mowa przełyku

Oesophageal mowa jest technika mówienia, że ​​SLT może cię nauczyć. Obejmuje nauki przeforsować przełyku (przełyk). W powietrze przechodzi przez przełyk wibruje i wydaje dźwięki. Można produkować słowa, przesuwając usta i usta.

Niektórzy ludzie uważają, że jest bardzo łatwy do nauczenia przełyku mowy, podczas gdy inni uważają, że jest trudne. Regularna praktyka samemu i swoim SLT może pomóc poprawić.
Electropharynx

Electropharynx jest małe urządzenie elektryczne, które wibruje i wydaje dźwięki. Trzymania urządzenia pod brodą, i jak poruszać usta i wargi wibracje tłumaczyć do wypowiadanych słów. Twój SLT może szkolić się użyć electropharynx.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s