Rak gardła leczenie

Zespół leczenia raka

Wiele szpitali korzystać interdyscyplinarnych zespołów (MDTs) w leczeniu raka krtani. Są to zespoły specjalistów, które działają razem, aby wybrać najlepszą drogę do przeprowadzenia leczenia. Zobacz ramkę (z lewej) na szczegółach specjalistów, którzy tworzą MDTs.

Jak również o MDT specjalisty, może również zostać przydzielony pracownik, który zwykle będzie pielęgniarka specjalista. Będą one odpowiedzialne za koordynację swoją opiekę.

Podejmowanie decyzji, jakie leczenie jest dla Ciebie najlepszy może być często mylące. Twój zespół raka polecam, co ich zdaniem jest najlepszą opcją leczenia, ale ostateczna decyzja będzie twoja.

Przed wizytą w szpitalu do omówienia możliwości leczenia, może się okazać, że warto napisać listę pytań, które chcesz zadać specjalisty. Na przykład, może chcesz dowiedzieć się, wady i zalety poszczególnych metod leczenia.
Twój plan leczenia

Twój plan leczenia zaleca będzie zależeć od stopnia, że rak krtani jest (patrz raka krtani – diagnostyka Więcej informacji na temat stopnia zaawansowania).

Jeśli wczesnym etapie jednego raka krtani, może być możliwe do usunięcia raka za pomocą radioterapii samodzielnie (patrz poniżej). Późniejszym etapie jeden i drugi etap raka będzie prawdopodobnie wymagało kombinacji operacji i radioterapii.

W fazie trzeciej i czwartej, bardziej rozległa operacja może być konieczna. Radioterapia i chemioterapia prawdopodobnie zostaną wykorzystane. W przypadku szczególnie trudnych, cała krtani mogą być usunięte.
Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje kontrolowanych dawek promieniowania o wysokiej energii w celu zniszczenia komórek nowotworowych. Może on być stosowany jako podstawowy w leczeniu wczesnego stadium raka krtani. To także często wykorzystywane jako wtórne leczenia przed lub po operacji, aby zatrzymać komórki rakowe powracających.

Belki energetyczne, które są wykorzystywane w trakcie radioterapii muszą być precyzyjnie ukierunkowane na krtani. W celu zapewnienia, że ​​belki są skierowane dokładnie do powierzchni, specjalne maski z tworzywa sztucznego będą trzymać swoją głowę w odpowiedniej pozycji. Podczas swojej pierwszej wizyty w radioterapeuci, formy z twarzy zostaną podjęte, aby maskę.

Radioterapia jest zwykle podawana w krótkich sesjach dziennie od poniedziałku do piątku, z przerwą od leczenia w weekendy. A także zabijania komórek nowotworowych, radioterapia może wpływać zdrowej tkanki i ma wiele towarzyszących efektów ubocznych, w tym:

ból, zaczerwienienie skóry (podobne w wyglądzie do opalania)
owrzodzenie jamy ustnej
owrzodzenie jamy ustnej i gardła
suchość w jamie ustnej
utrata smaku
utrata apetytu
zmęczenie
mdłości

Twój MDT będzie monitorować żadnych skutków ubocznych i, w miarę możliwości, zapewnić leczenie dla nich. Na przykład, żele ochronne może być stosowany w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, a leki są dostępne, jeśli masz suche usta.

Radioterapia może czasami powodować tkanki gardła, by stać się stan zapalny. Ciężkie zapalenie może powodować trudności w oddychaniu. Skontaktuj się z MDT jak najszybciej, jeśli masz problemy z oddychaniem.

Większość działań niepożądanych należy przekazać po zakończeniu kursu radioterapii zostało zakończone, choć objawy, takie jak zmęczenie i suchość w jamie ustnej może trwać kilka miesięcy po leczeniu.

Zobacz Zdrowie temat AZ o Radioterapii aby uzyskać więcej informacji.
Chirurgia

Istnieją cztery rodzaje operacji, które są stosowane w leczeniu raka krtani. Są to:

chirurgii laserowej
endoskopowa resekcja
częściowej laryngektomii
Łączna laryngektomii

Wśród nich są opisane poniżej.
Chirurgia laserowa

Chirurgia laserowa będzie używany jeśli guz w krtani jest wciąż bardzo mały. Światłowodu jest umieszczony w krtani i lasera przechodzi przez kabel do niszczenia komórek nowotworowych.

Operacja odbywa się pod znieczuleniem ogólnym . Większość ludzi, którzy chirurgii laserowej są w stanie opuścić szpital dzień po operacji.
Endoskopowa resekcja

Endoskopowa resekcja może być stosowany w leczeniu jednego etapu i etap drugi raka krtani. Chirurg wykorzystuje endoskopu, która jest mała elastyczna rura z światła i kamery na jednym końcu. Tiny chirurgiczne mogą być również przekazywane za pośrednictwem endoskopu.

Podczas endoskopowej resekcji, chirurg poprowadzi endoskopu do swojej krtani. Aparat będzie używany do przekazywania obrazów na ekranie w sali operacyjnej, tak aby chirurg jest w stanie zobaczyć swoją krtań w szczegółach. Będą usuwać komórki rakowe albo za pomocą lasera lub narzędzi chirurgicznych.

Endoskopowa resekcja jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym i nie powoduje żadnych trwałych skutków ubocznych. Jednakże, może czuć się trochę ból w jamie ustnej i gardle za kilka tygodni później.
Częściowa laryngektomii

Częściowej laryngektomii jest zwykle stosowany w leczeniu raka krtani stadium trzy. Operacja polega na chirurgicznym usunięciu uszkodzoną część swojej krtani. Niektóre z twoich strun głosowych będzie pozostawiony w miejscu, tak, że nadal będzie w stanie mówić, ale twój głos może być bardzo zachrypnięty i słaby.

Podczas gdy krtani jest uzdrowienie, może się okazać, trudności w oddychaniu. Jeśli jest to przypadek, chirurg utworzyć tymczasowy otwór w szyi, który zostanie dołączony do rury, które można oddychać. Znane jest to jako tymczasowy tracheotomii .

Gdy krtań uzdrowił, rury mogą być usunięte, a otwór zagoi. Możesz mieć małą bliznę.
Razem laryngektomii

Łączna laryngektomii jest zwykle stosowany w leczeniu zaawansowanego stadium trzech lub czwartym etapie raka krtani. Operacja polega na usunięciu całego krtań. Najbliższe węzły chłonne mogą również muszą być usunięte, jeśli nowotwór rozprzestrzenił się do nich.

Jak twoje struny głosowe zostaną usunięte, nie będzie w stanie mówić w normalny sposób. Istnieje kilka sposobów, które pomogą przywrócić mowę. Zobacz raka krtani – odzyskiwania uzyskać więcej informacji na temat różnych sposobów na przywrócenie mowy.

Jeśli masz całkowitej laryngektomii, musisz również mieć stały tracheostomii. Rura jest zazwyczaj usuwany po kilku tygodniach, pozostawiając otwór. Termin medyczny dla chirurgicznie stworzony otwór w skórze jest stomii.

Dostaniesz szkolenie o tym, jak zachować stomii w czystości. Posiadanie stałego tracheostomii może wydawać się trudne i przerażające na początku, ale większość ludzi przyzwyczaić do stomii po kilku miesiącach. Zobacz raka krtani – odzyskiwania uzyskać więcej informacji na temat dostosowywania do życia po laryngektomii.
Chemoterapia

Chemioterapia jest często stosowany w skojarzeniu z radioterapią, zanim się na operację w leczeniu zaawansowanego raka krtani. Chemioterapia używa potężnych zabijania raka leki do uszkodzenia DNA komórek nowotworowych i zatrzymać ich odtwarzania.

Chemioterapia może być często stosowane, aby zmniejszyć guz, co oznacza, że ​​nie jest konieczne, aby usunąć całą krtań podczas zabiegu. Jednakże, leki, które są stosowane mogą czasami spowodować uszkodzenie zdrowych tkanek, jak również w tkance rakowej. Niestety, działania niepożądane są częste i obejmują:

mdłości
mdłości
wypadanie włosów
owrzodzenie jamy ustnej
owrzodzenie jamy ustnej
zmęczenie

Te działania niepożądane powinni przestać po leczenie zostało zakończone. Chemioterapia może osłabiać układ odpornościowy, co sprawia, że ​​bardziej podatne na infekcje i choroby.

Jest zatem ważne, aby zgłaszali wszelkie objawy ewentualnego zakażenia do MDT, takich jak wysoka temperatura, kaszel utrzymujący się lub zaczerwienienie skóry. Należy również unikać bliskiego kontaktu z osobami, które są znane jakieś zakażenie.
Terapie celowane

Terapie ukierunkowane w odniesieniu do grupy leków, które są przeznaczone do kierowania i zakłócić jeden lub więcej procesów biologicznych, że komórki rakowe wykorzystują do wzrostu i rozmnażania.

Terapia celowana nazywa cetuksimab mogą być stosowane do leczenia przypadków trzecim etapie lub czwartym etapie raka krtani, gdzie to nie jest możliwe zastosowanie chemioterapii. Na przykład, osoby z chorobami nerek oraz osoby z trwającej infekcji nie można mieć chemioterapii, ponieważ może to uczynić je bardzo źle.

Cetuximab cele specjalne białka zwane receptorów czynnika wzrostu naskórka (EGFRs), które znajdują się na powierzchni komórek nowotworowych. EGFRs pomóc raka rośnie, więc celować im cetuksymab może zapobiec rozprzestrzenianiu się raka.

Cetuximab podaje się dożylnie (w kroplówce do żyły), które powoli wykonuje pierwsze dawki w ciągu kilku godzin. Kolejne dawki należy wziąć około godziny i są co tydzień.

Skutki uboczne cetuksymabu są zazwyczaj łagodne i obejmują:

wysypki skórne
mdłości
biegunka
duszność
zapalenie oka ( zapalenie spojówek )

Cetuximab może wywołać reakcje alergiczne u niektórych osób, np. obrzęk języka lub gardła.
Czasami reakcje alergiczne mogą być poważne i zagrażające życiu. Jest to znane jako wlewem i występuje u około 1 na 35 osób biorących cetuksymab.

Większość reakcji infuzyjne nastąpić w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia, więc można być ściśle monitorowane raz leczenie zaczyna. Jeśli mają objawy reakcji infuzji, takie jak szybkie bicie serca lub problemy z oddychaniem, przeciwalergiczne leki można stosować w celu łagodzenia ich – na przykład kortykosteroidy .

Środki te oznaczają, że przypadki śmierci w wyniku reakcji na wlew u osób przyjmujących cetuksymabu są bardzo rzadkie, występujące u mniej niż 1 na 1000 przypadków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s